• PEDAGOG SPECJALNY - mgr Dorota Ostaszkiewicz

wtorki  8 - 1100 oraz piątki 1200 - 1500

pedagogspecjalny.falenty@gmail.com

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

Janusz Korczak

W Naszym przedszkolu prowadzone są zajęcia korekcyjno - kompensacyjne dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, opinię poradni psychologiczno - pedagogicznej, a także dla dzieci bardziej uzdolnionych. Głównym celem zajęć jest pomoc dziecku  w przezwyciężeniu trudności, umożliwienie mu prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, wsparcie jego wszechstronnego rozwoju oraz wyrównywanie szans edukacyjnych. Dzieci podczas zajęć uczestniczą w zabawach i ćwiczeniach, które wspomagają ich rozwój ruchowy, sprawność motoryczną, rozwijają umiejętności grafomotoryczne, kształtują funkcje ruchowe. Oprócz tego zajęcia usprawniają percepcję wzrokową, słuchową  oraz koordynację wzrokowo - ruchowo - słuchową, kształtują pojęcia             i umiejętności matematyczne.

Prowadzę również szereg ćwiczeń, służących rozwijaniu funkcji poznawczych. Dzieci doskonalą umiejętności koncentracji, spostrzegawczości i wyobraźnię. Poszerzają swoje słownictwo, rozwijają umiejętności poprawnych logicznie i gramatycznie wypowiedzi. Poprzez właściwie dobrane metody i formy pracy uczą się systematyczności są zmotywowane do pokonywania wszelkich trudności związanych z nauką. Kształtują umiejętności współdziałania w grupie oraz nawiązują pozytywne relacje  z rówieśnikami.

Do realizacji programu zajęć korekcyjno - kompensacyjnych używane są pomoce przygotowane przez terapeutę, nagrania z piosenkami i dźwiękami, zabawy ruchowe, instrumenty muzyczne, gry, zestawy obrazków, loteryjki obrazkowe, domina, rozsypanki, obrazki tematyczne, wierszyki, rymowanki, klocki konstrukcyjne, wzory szlaczków, szablony, zestawy do nawlekania, stemple, piasek kinetyczny, ciastolina, duzy i stale powiększający się warsztat pomocy do zabaw i ćwiczeń przygotowywany według potrzeb i możliwości każdego dziecka.

W pracy z dziećmi korzystam z elementów metod: Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz, Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, zestaw ćwiczeń grafomotorycznych wg. H. Tymichovej, Dziecięcej matematyki E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, elementów Integracji Sensorycznej, metody B. Zakrzewskiej, muzykoterapii, bajko terapii i własnych pomysłów.

Forma pracy z dzieckiem ma charakter zabawowy, w miłej i przyjaznej atmosferze gdyż tylko wtedy dziecko chętnie i aktywnie współpracuje z nauczycielem i realizuje zaplanowane zadania.

Wszystkie te działania mają na cele wyrównanie szans edukacyjnych i pomoc Naszym wychowankom                  w osiągnięciu dojrzałości szkolnej.